2018 Elected Lodge Officers

Worshipful Master

Manuel J. Benevides 

Senior Warden

W∴ Timothy A. Pray

Junior Warden

 W∴ Rory A. Hanmer

Treasurer

 W∴ Edward M. Wiacek

Secretary

 W∴ William D. Stephens 

 (401) 524-2111 

2018 Appointed Officers

Senior Deacon – W∴ José J. DaSilva

Junior Deacon – Robert N. Hopkins, Jr.

Senior Steward – Danny S. Cordeiro

Junior Steward – Roger P. Adolphe

Sentinel – W∴ Steven M. Mould

Jr. Marshall – W∴ Jason M. Nystrom

Chaplain – R∴W∴ Alfred M. Cameron

Musical Director – W∴ Scott P. Jamieson

Tyler – W∴ Andrew C. Daigle

Ritual Advisor – W∴ Andrew M. Giovannini

Co-Historians – Albert A. Ferri &

R∴W∴ David C. Lavery

Past Masters

*Nathaniel Waldron 1800-01

*Joseph Rawson 1801-04

*Alexander V. Griswold 1804-05

*Nathaniel Smith Jr. 1805-06

*John Wardwell 1806-09

*LeFavour Howland 1809-10

*Allen Wardwell 1810-11

*Daniel Bradford 1811-14

*LeFavour Howland 1814-16

*Daniel Bradford 1816-18

*Barnabas Bates 1818-19

*Sylvester Luther 1819-29

*Golden Dearth 1829-30

*Samuel Taylor 1830-34

*Leonard Wright 1834-39

*Sylvester Luther 1839-43

* Leonard Wright 1843-45

*Nathan Bardin 1845-47

* Leonard Wright 1847-48

*Joseph Coit 1848-49

*Philip P. Bourn 1849-58

*Charles A. Green 1858-63

*C. Joseph Fales 1863-64

*John Turner 1864-65

*Richard B. Franklin 1865-67

*William T. C. Wardwell 1867-70

*Charles Salsteen 1870-72

*J. Howard Manchester 1872-74

*Edward W. Brunsen 1874-75

*J. Howard Manchester 1875-76

*Isaac F. Williams 1876-78

*Orrin Wilson 1878-80

*Charles H. Whedon 1880-82

*George H. Douglas 1882-84

*Darwin Almy 1884-86

*Charles Thackery 1886-87

*J. Howard Manchester 1887-88

*Thomas H. Shipman 1888-89

*William J. Bradford 1889-93

*Jeremiah H. Young 1893-96

*Orrin L. Bosworth 1896-98

*Frank B. Wilson 1898-99

#*Charles F. Tirrell 1899-00

*Wendell R. Davis, G.M. 1900-01

*Walter L. Cole 1901-02

*Robert Young 1902-03

*Alfred W. Merriman 1903-04

*Walter E. Munroe 1904-05

*Asa W. Hathaway 1905-06

*William McCaw 1906-07

*William L. Manchester 1907-08

*Robert A. McCaughey 1908-09

*Clinton T. Sherman 1909-10

*Orrin K. Thurston 1910-11

*Ernest W. Weaver 1911-12

*Albertus A. Alden 1912-13

*Henry C. Dreyer 1913-14

*John W. Church 1914-15

*Ezra Dixon, Jr. 1915-16

*William A. Wardwell 1916-17

*Howard R. Newman 1917-18

*Edward E. Bunn 1918-20

*William J. McCaughey 1920-21

*Leon J. Kenney 1921-22

*Leon E. McCaw 1922-23

*J. Floyd Huestis 1923-24

*John G. Stewart 1924-25

*Christian A. Ostby 1925-26

*John R. Magee 1926-27

*F. Reginald Dimond 1927-28

*George W. Boutilier 1928-29

*Earle H. McKenzie 1929-30

*Vernon E. Gray 1930-31

*Herbert F. Newman 1931-32

*George H. Marshall 1932-33

*Paul A. Herzig 1933-34

*Albert Johnson 1934-35

*Richard H. Usher 1935-36

*Herbert D. Graetz 1936-37

*Clifford W. Weaver 1937-38

*Norman E. Bernard 1938-39

*C. Harold Newman 1939-40

*Harry W. Munro 1940-41

*George Dixon 1941-42

*Edward R. Bullock 1942-43

*Herbert B. Burnham 1943-44

*John R. Mac Govern 1944-45

*Herbert R. Newman 1945-46

*Allen M. Newman 1946-47

*Gordon R. Brown 1947-48

*David A. Horne 1948-49

*Winston O. Fetherston 1949-50

*Herbert E. S. Clark, Jr. 1950-51

*M. Stuart Barr 1951-52

*Fredrick W. Coggeshall 1952-53

*Russell W. Southwick 1953-54

*Bruce E. Porter 1954-55

*Arthur J. Genthner 1955-56

*William S. King 1956-57

*Harry Kebrek 1957-58

*Leonard A. Waitt 1958-59

*Arthur M. Williams 1959-60

*Robert M. Huey 1960-61

*D. Lloyd Smith 1961-62

*William F. Gablinski 1962-63

*Eugene P. Sullivan 1963-64

*Arthur R. Torrey 1964-65

*Sam R. Pires 1965-66

*Alex H. Goulart 1966-67

*Enzly W. Ramsay 1967-68

* Edward C. Boyd 1968-70

*Howard F. O’Connor 1970-71

Leonard P. Sanford III 1971-72

*David H. McKenzie 1972-73

*George F. Jerauld 1973-74

*Dewey L. Smith 1974-75

*Erlino L. Avila 1975-76

*Gilbert T. Darling 1976-77

*Robert A. Horton 1977-79

*Erlino L. Avila 1979-81

Edward M. Wiacek 1981-83

*Gilbert T. Darling 1983-84

*Erlino L. Avila 1984-89

*Timothy L. Avila 1989-90

˚Eugene F. Raynor 1990-91

*Elmer E. Angell 1991-92

*Morphis A. Jamiel 1992-93

*Ralph E. Peters 1993-94

William W. Jaycox 1994-95

*Erlino L. Avila 1995-96

Edwin A. McClure 1996-97

#*Sam R. Pires 1997-97

Raymond C. Sartini 1997-99

*Herbert E. S. Clark, Jr. 1999-02

Leonard P. Sanford, III 2002-05

Edward C. Boyd, Jr. 2005-07

Jeffrey R. Howlett 2007-09

William D. Stephens 2009-11

Scott S. Crawford 2011-12

Timothy A. Pray 2012-13

Rory A. Hanmer 2013-14

Andrew M. Giovannini 2014-15

José J. DaSilva 2015-16

R. Andrew Benn 2016-17

Jason M. Nystrom 2017-18

Manuel J. Benevides 2018-


* Deceased

# Died in office

° Demitted